FORMALNOŚCI PRZED ŚLUBEM


formalności przed ślubem

Przed rozpoczęciem planowania wesela czeka Was sporo formalności związanych z samym ślubem. W zależności od tego, czy zdecydowaliście się na ślub cywilny czy konkordatowy to i w jednym i w drugim przypadku będziecie musieli dopełnić pewnych formalności, których niestety przeskoczyć się nie da. Od czego zacząć?


Ślub konkordatowy udzielany jest zazwyczaj w parafii, do której należy przyszła Panna Młoda lub rzadziej Pan Młody. Jeśli jednak wybraliście inny kościół będziecie musieli uzyskać ze swoich parafii specjalny dokument (licencję), zezwalający na zawarcie związku małżeńskiego poza parafią.


Gdy już zdecydowaliście, w którym kościele powiedziecię "sakramentalne tak", czeka Was wizyta w kancelarii parafialnej w celu, przede wszystkim, ustalenia daty i godziny ślubu. W zależności od parafii, możecie zostać poproszeni o potrzebne dokumenty już na pierwszym spotkaniu lub, co sie zdarza częściej, będziecie mogli je wszystkie donieść w innym terminie. Nie zmienia to faktu, że brak tych dokumentów spowoduje, że protokół przedślubny nie zostanie spisany, po prostu będzie on niekompletny i nie powinno być problemu, aby uzupełnić braki za jakiś czas.


Jakie dokumenty będą wymagane? Otóż będziecie musieli przedłożyć przede wszystkim swoje świadectwa chrztu i bierzmowania. Obydwa te dokumnety otrzymacie w parafiach, które udzielały Wam tych sakramentów. Musicie jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dokumenty te są ważne przez pół roku, dlatego nie ma sensu rok wcześniej składać ich w kancelarii, gdyż za niedługo zostaniemy znów poproszeni o aktualne akty. Wśród dokumentów również muszą znaleźć się świadectwa z ostatniej klasy liceum, poświadczające o ukończeniu nauki religii oraz świadectwa ukończenia kursu przedmałżeńskiego i nauk przedmałżeńskich (wizyt w poradni rodzinnej), chociaż te ostatnie możecie donieść nawet na miesiąc przed ślubem.


auto do ślubu

Kurs przedmałżeński możecie odbyć w formie weekendowej lub w formie tradycyjnej (spotkania dwa razy w tygodniu przez okres jednego miesiąca). Co więcej kurs przedmałżeński i nauki przedślubne możecie odbywać równolegle, ale należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie się zapisać w parafii, w której tego typu kursy są organizowane.


Kolejny etap to wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego, do którego najlepiej wybrać się na trzy miesiące przed ślubem. Na podstawie Waszych dowodów osobistych, skróconych aktów urodzenia oraz kilku formalnych pytań zadanych przez urzędnika zostanie sporządzone zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Po uzyskaniu tego dokumentu po raz kolejny należy udać się do kancelarii parafialnej, gdzie zostaną również ustalone zapowiedzi ślubne.


Tuż przed ślubem będziecie musieli przynieść do kancelarii zaświadczenia o odbytych spowiedziach. W tym samym momencie będziecie również zobligowani do podpisania stosownych dokumentów, wyrażających zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego. Dokumnety również podpisują Wasi świadkowie oraz ksiądz.


Formalności przed ślubem jest sporo, ale są one rozłożone w czasie, więc nie przyprawiają aż tak bardzo o zawrót głowy. Niemniej jednak dobrze jeśli już na samym początku planowania ślubu ustalicie, co i kiedy załatwiacie i będziecie trzymać się konkretnego planu. Wówczas będziecie mogli na spokojnie planować inne rzeczy, które również wymagają Waszego zaangażowania na początku planowania wesela, jak chociażby wybór sali na wesele, czy rezerwacja auta do ślubu.

czym do ślubu - wynajem samochodów do ślubu
czym do ślubu - wynajem samochodów do ślubu rzeszów
czym do ślubu - wynajem samochodów do ślubu dębica
czym do ślubu - wynajem samochodów do ślubu podkarpacie